Maseczki ochronne kiedyś kojarzyły się nam tylko z lekarzami. Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że stały się one naszą codziennością. Używamy ich we wszystkich miejscach publicznych. Dlatego warto uczynić ten obowiązek przyjemniejszym nosząc estetyczne, dobrej jakości maseczki.

Do czego służą maseczki ochronne?

Kiedyś maseczki nosiły głównie osoby należące do personelu medycznego a także osoby chore zakaźnie lub posiadające obniżoną odporność (np. po przeszczepach). Dziś służą nam wszystkim w ograniczaniu transmisji koronawirusa. Maski nie tylko blokują przepływ wirusa między ludźmi, ale również powodują, że zmniejsza się ilość dotknięć twarzy, co utrudnia przenoszenie się wirusa z rąk do naszych dróg oddechowych i błon śluzowych.

Maska masce nierówna

Niestety nadal wiele osób twierdzi, że każda maseczka chroni tak samo. Jest to bardzo mylne przekonanie. Specjaliści twierdzą, że zwykłe jednorazowe maseczki z fizeliny nie stanowią odpowiedniej ochrony przed koronawirusem. Mimo to cieszą się one popularnością, gdyż są tanie i gwarantują „bezpieczeństwo” w kwestii otrzymania mandatu. Dużo bardziej skuteczne, a przy tym ekologiczne są maseczki bawełniane. W tym przypadku wybór także nie jest łatwy. Na rynku dostępne są przeróżne maseczki wielokrotnego użytku. Najistotniejsze jest to, by wybierać maseczki dwuwarstwowe. Kieszonka na specjalny filtr to dodatkowy atut. Krój maski nie ma większego znaczenia dla ochrony, jednak może być istotny ze względu na wygodę użytkowania. Dostępne są zarówno klasyczne maseczki harmonijkowe, jak i profilowane, dostosowane do budowy twarzy. Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę kupując maseczkę, jest – często pomijany – wygląd. Maseczka, która towarzyszy nam na co dzień nie musi być jednolita, biała czy czarna. Może ona być dopasowana do naszego ubioru, a nawet wyrażać naszą osobowość. W naszym sklepie można znaleźć wiele wzorów, również takich na specjalne okazje, jak np. Boże Narodzenie czy Halloween.

Maseczki – gdzie i dla kogo

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych dotyczy przestrzeni publicznej. Nie musimy ich zakładać w domu czy w samochodzie. Jednak wychodząc do sklepu, jadąc komunikacją miejską czy choćby idąc na spacer, obowiązuje nas nakaz zasłaniania ust i nosa. Co więcej, obowiązek ten dotyczy także młodzieży i dzieci powyżej 5 roku życia. Dlatego też posiadamy w naszym sklepie bogatą ofertę maseczek dziecięcych. Kolorowe wzory z pewnością oswoją z tą trudną sytuacją najmłodszych użytkowników.

Jak używać maseczek ochronnych

Aby maska zapewniała jak największą ochronę przed rozprzestrzenianiem się wirusa, należy ją odpowiednio użytkować. Przed założeniem powinniśmy dokładnie umyć ręce oraz użyć płynu dezynfekującego. Maseczka musi zakrywać usta i nos oraz w miarę możliwości dokładnie przylegać do twarzy. Czas noszenia jest również bardzo istotny. Jeżeli maska jest wilgotna, należy ją niezwłocznie zmienić na świeżą. Zużytą maseczkę ochronną zdejmujemy chwytając za gumki lub wiązanie, nie dotykając jej przedniej części. Jednorazową wyrzucamy do kosza na śmieci, wielorazową powinniśmy wrzucić bezpośrednio do pralki. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, musimy zabezpieczyć ją w taki sposób, aby miała ona kontakt z jak najmniejszą ilością przedmiotów codziennego użytku. Nie należy nosić używanej maseczki w kieszeni czy torebce. Maski wielokrotnego użytku pierzemy w temperaturze co najmniej 60 stopni przez minimum 45 minut a po praniu prasujemy używając wysokiej temperatury. Nie powinniśmy prać ich z odzieżą czy innymi tekstyliami.

Podsumowanie

Maseczki ochronne prawidłowo noszone i regularnie prane stanowią bardzo dobrą ochronę przed zakażeniem koronawirusem. Maski dostępne w naszym sklepie występują w wielu wzorach i modelach. Każdy zdoła dobrać odpowiednią dla siebie maseczkę.